united kingdom
ukraine
Włodzimierz Wróbel
Włodzimierz Wróbel
Wszędzie widać, że to nieprawdopodobne rozrośnięcie się prawa karnego spowodowało zatory, które muszą jakoś być rozładowywane.
Danuta Wawrowska
Danuta Wawrowska
Zmiana definicji gwałtu ma charakter rewolucyjny. Chodzi o upodmiotowienie pokrzywdzonych zgwałceniem. Nie wystarczą same przepisy zmieniające kodeks karny.
Maciej Giaro
Maciej Giaro
Koniec roku jest gorącym czasem dla wierzycieli, którzy próbują przeciwdziałać przedawnieniu. Czynią to m.in. wnioskując o zawezwanie do próby ugodowej.
Krzysztof Czyżewski
Krzysztof Czyżewski
W aktualnym stanie prawnym faktycznie nikt nie spełnia warunków uprawniających go do złożenia wniosku o służbę zastępczą.
Andrzej Olaś
Andrzej Olaś
Wprowadzone do procedury cywilnej przepisy dotyczące rozpraw zdalnych rażą nieścisłością językowo-gramatyczną, rozwlekłością i zawiłością.
Włodzimierz Wróbel
Włodzimierz Wróbel
Okazuje się, że w obecnie rządzącej koalicji są politycy promujący nadal politykę karną prowadzoną przez Prawo i Sprawiedliwość.
Włodzimierz Wróbel
Włodzimierz Wróbel

Wszędzie widać, że to nieprawdopodobne rozrośnięcie się prawa karnego spowodowało zatory, które muszą jakoś być rozładowywane.

07.01.2025
Zobacz więcej
Danuta Wawrowska
Danuta Wawrowska

Zmiana definicji gwałtu ma charakter rewolucyjny, bo chodzi o upodmiotowienie osób pokrzywdzonych zgwałceniem. Nie wystarczą same przepisy zmieniające kodeks karny.

03.01.2025
Zobacz więcej
Maciej Giaro
Maciej Giaro

Koniec roku jest gorącym czasem dla wierzycieli i ich pełnomocników, którzy próbują przeciwdziałać przedawnieniu. Czynią oni to m.in. wnioskując o zawezwanie do próby ugodowej.

30.12.2024
Zobacz więcej
Krzysztof Czyżewski
Krzysztof Czyżewski

Z dosłownego brzmienia ustawy można więc wyprowadzić wniosek, że w aktualnym stanie prawnym faktycznie nikt nie spełnia warunków uprawniających go do złożenia wniosku o służbę zastępczą.

30.12.2024
Zobacz więcej
Andrzej Olaś
Andrzej Olaś

Wprowadzone do procedury cywilnej przepisy dotyczące rozpraw zdalnych rażą nieścisłością językowo-gramatyczną, rozwlekłością i zawiłością oraz błędną systematyką.

24.12.2024
Zobacz więcej
Włodzimierz Wróbel
Włodzimierz Wróbel

Okazuje się, że w obecnie rządzącej koalicji są politycy promujący nadal politykę karną prowadzoną przez Prawo i Sprawiedliwość.

23.12.2024
Zobacz więcej
Temat dnia

"Cudowne kuracje" w social mediach mają się dobrze, ale trudno z nimi walczyć

"To ukrywają firmy farmaceutyczne", "o tym leku lekarz ci nie powie" - tego typu hasła najczęściej są wykorzystywane w fałszywych reklamach leków lub wyrobów medycznych, które mają przyciągnąć uwagę szczególnie osób starszych. W takich zmanipulowanych nagraniach znany medyk często przekonuje o skuteczności tabletek lub maści. Problem w tym, że... nawet o tym nie wie. Tego typu reklam w social mediach są tysiące, a sytuacja tylko się pogarsza, bo nie ma skutecznych narzędzi do walki.

"Nowoczesne technologie i ich wykorzystanie w sądownictwie" będą tematem bezpłatnego szkolenia - konferencji dla absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury organizowanego przez KSSiP, we współpracy ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich „IUSTITIA” oraz Wolters Kluwer Polska. Odbędzie się 22 i 23 listopada, dziś - 12 listopada - ostatni dzień na zgłoszenia.
Tylka spółka z listy sankcyjnej posiada interes prawny niezbędny do występowania w charakterze uczestnika (strony) w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Powiązanie majątkowe i własnościowe nie stanowi wystarczającej przesłanki umożliwiającej udział jedynego wspólnika w postępowaniu. To jedno z pierwszych rozstrzygnięć dotyczących sankcji nakładanych w związku z wojną w Ukrainie - pisze dr Piotr Sitnik, adwokat w DLA Piper.
Unijne przepisy o rynku kryptoaktywów już obowiązują, nadal jednak nie ma polskiej ustawy, która określiłaby kompetencje Komisji Nadzoru Finansowego w tym zakresie. Importerzy i dostawcy internetowych platform handlowych od kilku tygodni muszą dbać o bezpieczeństwo oferowanych produktów, ale nie ma jeszcze podstaw, by ukarać ich za ewentualne naruszenia. To przykłady zaniedbań legislacyjnych przełomu lat 2024/2025.
Organ jednostki samorządu terytorialnego powinien ustalić swoją kwalifikację jako organu publicznego w rozumieniu ustawy o ochronie sygnalistów. Jeżeli dany organ może prowadzić działania następcze w zakresie przedmiotowym wskazanym w ustawie, to powinien wprowadzić procedurę zgłoszeń zewnętrznych - uważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w odpowiedzi przesłanej serwisowi Prawo.pl. Część ekspertów jest zdania, że może to doprowadzić do niejednolitego stosowania przepisów.
Mechanizm potrąceniowy przy przechodzeniu z emerytury wcześniejszej na emeryturę powszechną został wprowadzony w cieniu innych ważnych zmian, które w tamtym czasie zdominowały publiczną dyskusję, bo przy okazji podniesienia i zrównania wieku emerytalnego. To sprawiło, że tej zmiany nie zauważyli nie tylko wcześniejsi emeryci, ale i profesjonaliści. Zdaniem prawników mogło to naruszyć co najmniej dwa standardy konstytucyjne: zasadę bezpieczeństwa prawnego oraz zasadę ochrony praw słusznie nabytych.
Komisja Europejska stworzyła warunki umożliwiające przekazanie adresu IP zainteresowanego amerykańskiemu przedsiębiorstwu Meta Platforms – orzekł Sąd UE. Tym samym KE nie przestrzegała unijnych regulacji w zakresie przekazywania danych osobowych do państwa trzeciego i musi zapłacić zainteresowanemu 400 euro.
Polecamy książki

Cena promocyjna: 239,20

|

Cena regularna: 299,00

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 239,20

Cena promocyjna: 17,80

|

Cena regularna: 89,00

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 89,00

Cena promocyjna: 215,20

|

Cena regularna: 269,00

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 215,20

Cena promocyjna: 17,80

|

Cena regularna: 89,00

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 8,90

Cena promocyjna: 202,30

|

Cena regularna: 289,00

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 173,40

Cena promocyjna: 159,20

|

Cena regularna: 199,00

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 159,20

Zabezpieczenie w sprawie kredytu konsumenckiego, klienci nie muszą płacić odsetek

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty Kredyty frankowe
Złożenie przez klienta oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego (SKD) rodzi wątpliwość, czy klient ma obowiązek uiszczania rat odsetkowych oraz innych kosztów kredytu. Niedawno zapadło ważne postanowienie. Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał kredytobiorcy zabezpieczenie w postaci zawieszenia płatności odsetek i dodatkowych kosztów wynikających z umowy.

Zabójstwo drogowe, penalizacja wyścigów drogowych - projekt wkrótce w wykazie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Zakończyły się międzyresortowe prace zespołu nad zmianami, które mają zaostrzyć kary za rażącą niebezpieczną, brawurową jazdę i m.in. za wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Będzie też nowy typ przestępstwa - organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych oraz jawny rejestr osób, które mają dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Rząd chce, by projekt w najbliższych miesiącach trafił do Sejmu, a w pierwszym półroczu tego roku do podpisu prezydenta.

Rząd chce, by test bezstronności obejmował badanie, czy sąd "jest ustanowiony ustawą"

Wymiar sprawiedliwości
Polski rząd chce, by TSUE - rozpatrując pytania prejudycjalne dotyczące statusu sądów - wypowiedział się na temat kryteriów badania niezależności sędziów oraz możliwości pomijania przez krajowe sądy przepisów, które ograniczają skuteczność prawa UE. W jego ocenie przy rozpatrywaniu wniosku o wyłączenie sędziego z powodu braku niezależności powinno być rozpatrywane, czy sąd spełnia kryteria „sądu ustanowionego ustawą”, uwzględniając wszystkie okoliczności nominacji sędziowskiej oraz potencjalne naruszenia prawa systemowego i indywidualnego.

Referendarz zyska dodatkowy czas, by szybciej awansować na stanowisko sędziego

Wymiar sprawiedliwości
W czerwcu 2024 r. referendarze stracili możliwość szybszego awansu na stanowisko sędziego bez konieczności aplikacji uzupełniającej. O przedłużenie terminów apelowali do Ministerstwa Sprawiedliwości. Teraz resort poinformował ich, że taka zmiana zostanie zaproponowana w projekcie ustawy o przywracaniu ładu konstytucyjnego. Mają to być dodatkowe dwa lata na zasadzie wyjątku uzasadnionego sytuacją związaną z nieprawidłowo ukształtowaną KRS.

Hejt w internecie ma być szybciej zwalczany

Prawo cywilne
Szczególna, przyspieszona ścieżka dochodzenia roszczeń o ochronę dóbr osobistych w związku z naruszeniami w interenecie nie znajduje aprobaty wśród prawników. Poselski projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego ma wiele mankamentów, zwłaszcza jeśli idzie o zachowanie krótkich terminów instrukcyjnych i pozyskiwania danych przez sądy.

Kto musi mieć kasę fiskalną w 2025 roku?

VAT
Od 1 lipca 2025 r. kas będą musieli używać przedsiębiorcy, którzy sprzedają – bez względu na wysokość obrotu - m.in. papierosy elektroniczne, wyroby z konopi do palenia lub do wdychania bez spalania, płyny odkażające i płyny do odmrażania oraz węgiel. Od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowa fiskalizacja obejmie z kolei usługi parkingowe i automaty biletowe, a od 1 kwietnia 2027 r. – automaty vendingowe.

Podatek od budowli na nowych zasadach - firmy czeka pilny przegląd

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Nieruchomości
Od początku 2025 roku obowiązują nowe definicje budynków i budowli, co oznacza też konieczność złożenia po raz pierwszy deklaracji DN-1 na nowych zasadach. Przedsiębiorcy mogą zyskać dodatkowe dwa miesiące, jeśli zawiadomią gminę do końca stycznia. Prawnicy alarmują jednak, że czasu nie zostało zbyt wiele, zwłaszcza gdy firma ma rozległy majątek w różnych lokalizacjach. Niektórzy będą musieli zaangażować rzeczoznawcę majątkowego. W przypadku wątpliwości warto wystąpić o interpretację, ponieważ nowe definicje nie zawsze są jednoznaczne.

Jaką darowiznę można otrzymać bez podatku w 2025 roku

Domowe finanse PIT
Obdarowanym i spadkobiercom łatwiej jest uniknąć podatku od spadków i darowizn niż w latach poprzednich. Wynika to ze znacznego podniesienia kwot wolnych w połowie 2023 roku. Preferencje obejmują przede wszystkim nabycia od bliższej i dalszej rodziny, m.in. od ciotki, wujka czy od teściów. Członkowie najbliższej rodziny nadal będą zwolnieni z daniny, jeśli zgłoszą nabycie do urzędu, a pieniądze otrzymają przelewem.

Sankcje na handel z Rosją zostaną zaostrzone - projekt w Sejmie

Ordynacja Prawo europejskie
Sejm we wtorek skierował do trzeciego czytania projekty nowelizacji trzech ustaw, które mają uszczelnić system sankcji przeciwko Rosji i Białorusi. Przepisy rozszerzą katalog zakazów i zwiększą kary. Według danych MSWiA, dotychczas na liście sankcyjnej (osób i firm objętych sankcjami w związku z wojną) wpisanych zostało 523 podmiotów, z czego 95 to przedsiębiorstwa, a wartość zamrożonych aktywów przekracza 1,3 mld euro.

Pomoc prawna między jednostkami policji nie podlega VAT

Finanse publiczne VAT Administracja publiczna
Otrzymywany przez Komendę Policji zwrot wydatków za udzielanie pomocy prawnej ma charakter publiczno-prawny i pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT. Czynności wykonywane na rzecz innych jednostek policji nie powinny być dokumentowane fakturami VAT - przyznał fiskus po przegranej przed sądem. Eksperci zwracają uwagę, że dopiero sąd zapobiegł absurdalnej sytuacji, w której jednostki policji płaciłyby VAT od wzajemnej pomocy.

Wcześniejsze emerytki z roczników 1949-1952 mają prawo czuć się pokrzywdzone?

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Mechanizm potrąceniowy przy przechodzeniu z emerytury wcześniejszej na emeryturę powszechną został wprowadzony w cieniu innych ważnych zmian, które w tamtym czasie zdominowały publiczną dyskusję, bo przy okazji podniesienia i zrównania wieku emerytalnego. To sprawiło, że tej zmiany nie zauważyli nie tylko wcześniejsi emeryci, ale i profesjonaliści. Zdaniem prawników mogło to naruszyć co najmniej dwa standardy konstytucyjne: zasadę bezpieczeństwa prawnego oraz zasadę ochrony praw słusznie nabytych.

Kto musi złożyć wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej

Samorząd terytorialny Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Od 1 stycznia można już składać wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej, choć pierwsze wypłaty będą dopiero w maju. Wniosek muszą złożyć osoby, które na dzień 1 stycznia nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji a mają prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy. Dodatek dopełniający wynosi 2520 zł.

Wakacje składkowe: 1,2 mln przedsiębiorców dostało ulgę za grudzień, a prawie 200 tys. za styczeń

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek w ramach wakacji składkowych za wskazany miesiąc. Jak dotąd przyznano ponad 1,4 mln ulg, z czego 1,2 mln przedsiębiorców skorzysta z wakacji składkowych za grudzień 2024 r., a prawie 200 tys. – za styczeń 2025 roku – podał w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Informacje o tym dostępne są na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

GUS podał dane o medianie wynagrodzeń

Prawo pracy Finanse Rynek pracy
W lipcu 2024 r. mediana wynagrodzeń miesięcznych brutto w gospodarce narodowej była niższa o 19 proc. od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto – podał w środę GUS. Mediana wynagrodzeń miesięcznych brutto wyniosła 6641 zł, podczas gdy przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto - 8195,07 zł.

Gdy stracisz uprawnienia konieczne do wykonywania pracy, możesz… stracić pracę

Prawo karne Prawo pracy
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, który z własnej winy utracił uprawnienia konieczne do wykonywania pracy, np. w przypadku kierowcy - prawo jazdy. Zdaniem prawników to pracownik ma obowiązek poinformowania pracodawcy o tym fakcie. Firmy z branży transportowej postulują dodanie do Centralnej Ewidencji Kierowców nowej funkcjonalności - informacji o pracodawcy. Dzięki powiadomieniom z systemu wiedziałyby, że ich kierowca stracił uprawnienia.

Poślizg legislacyjny oznacza chaos dla biznesu

Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Unijne przepisy o rynku kryptoaktywów już obowiązują, nadal jednak nie ma polskiej ustawy, która określiłaby kompetencje Komisji Nadzoru Finansowego w tym zakresie. Importerzy i dostawcy internetowych platform handlowych od kilku tygodni muszą dbać o bezpieczeństwo oferowanych produktów, ale nie ma jeszcze podstaw, by ukarać ich za ewentualne naruszenia. To przykłady zaniedbań legislacyjnych przełomu lat 2024/2025.

„Zaloguj się przez Facebook” przenosiło dane do USA. KE zapłaci zadośćuczynienie

RODO Prawo europejskie Ochrona danych
Komisja Europejska stworzyła warunki umożliwiające przekazanie adresu IP zainteresowanego amerykańskiemu przedsiębiorstwu Meta Platforms – orzekł Sąd UE. Tym samym KE nie przestrzegała unijnych regulacji w zakresie przekazywania danych osobowych do państwa trzeciego i musi zapłacić zainteresowanemu 400 euro.

Reorganizacja Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ma szybciej rozpatrywać skargi

Administracja publiczna RODO
Od Nowego Roku w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych wprowadzono zmiany organizacyjne, które mają usprawnić działanie i skrócić czas rozpatrywania spraw. Ich celem jest także zwiększenie skuteczności podnoszenia świadomości na temat ochrony danych osobowych w społeczeństwie.

Małe firmy wolą upadłość konsumencką, bo tania i prosta

Prawo gospodarcze Upadłość
Coraz więcej osób ogłasza upadłość konsumencką. Korzystają z niej jednak nie tyle typowi konsumenci, ile byli przedsiębiorcy, którzy wpadli w spiralę zadłużenia, kiedy jeszcze prowadzili firmę. Taka upadłość, w porównaniu do tej "zwykłej", jest bowiem dużo tańsza i prostsza. A sąd może ją ogłosić, nawet jeżeli były przedsiębiorca nie ma ani jednej złotówki.

Wspólnik spółki objętej sankcjami nie zaskarży decyzji

Spółki
Tylka spółka z listy sankcyjnej posiada interes prawny niezbędny do występowania w charakterze uczestnika (strony) w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Powiązanie majątkowe i własnościowe nie stanowi wystarczającej przesłanki umożliwiającej udział jedynego wspólnika w postępowaniu. To jedno z pierwszych rozstrzygnięć dotyczących sankcji nakładanych w związku z wojną w Ukrainie - pisze dr Piotr Sitnik, adwokat w DLA Piper.

Organ JST sam musi ustalić, czy jest uprawniony do zajęcia się sygnalistą

Samorząd terytorialny Sygnaliści
Organ jednostki samorządu terytorialnego powinien ustalić swoją kwalifikację jako organu publicznego w rozumieniu ustawy o ochronie sygnalistów. Jeżeli dany organ może prowadzić działania następcze w zakresie przedmiotowym wskazanym w ustawie, to powinien wprowadzić procedurę zgłoszeń zewnętrznych - uważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w odpowiedzi przesłanej serwisowi Prawo.pl. Część ekspertów jest zdania, że może to doprowadzić do niejednolitego stosowania przepisów.

Marszałek Sejmu zarządził wybory prezydenckie na 18 maja

Administracja publiczna Wybory
Marszałek Sejmu, po konsultacji z przewodniczącym PKW, ogłosił, że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 roku. Ewentualnie druga tura głosowania - 1 czerwca. Taki kalendarz wyborczy znajdzie się w postanowieniu Marszałka Sejmu w sprawie wyborów prezydenckich, które zostanie wydane 15 stycznia.

Minister finansów wystąpił do PKW o wykładnię uchwały ws. środków dla PiS

Finanse publiczne
Jestem zobowiązany do wyjaśnienia wszystkich wątpliwości prawnych przed wykonaniem uchwały PKW. Mając na uwadze liczne wątpliwości związane z treścią...

Gminy przegrały z systemem kaucyjnym, szykują się podwyżki

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady
Opóźnienie wejścia w życie systemu kaucyjnego o trzy kwartały przysporzy problemów samorządom i podmiotom zajmującym się gospodarką odpadami. Konieczne może okazać się renegocjowanie zawartych, nawet kilka miesięcy temu, umów. Zmiany odbiją się zapewne też na cenach odbioru odpadów dla mieszkańców.

Mec. Paweł Bała: Lex Romanowski - lekarstwo gorsze niż choroba

Administracja publiczna Wybory
W publicznej krytyce posła Romanowskiego, co dziwi, akcentowano właściwie jedynie aspekt socjalno-ekonomiczny sprawowania mandatu, pomijając inne prawa i obowiązki wynikające z faktu bycia posłem na Sejm RP. Ostatecznie sam zainteresowany zmienił status sprawowanego mandatu poselskiego na tzw. posła niezawodowego - pisze dr Paweł Bała, adwokat.

"Cudowne kuracje" w social mediach mają się dobrze, ale trudno z nimi walczyć

Pacjent Zawody medyczne
"To ukrywają firmy farmaceutyczne", "o tym leku lekarz ci nie powie" - tego typu hasła najczęściej są wykorzystywane w fałszywych reklamach leków lub wyrobów medycznych, które mają przyciągnąć uwagę szczególnie osób starszych. W takich zmanipulowanych nagraniach znany medyk często przekonuje o skuteczności tabletek lub maści. Problem w tym, że... nawet o tym nie wie. Tego typu reklam w social mediach są tysiące, a sytuacja tylko się pogarsza, bo nie ma skutecznych narzędzi do walki.

Personel niemedyczny bez norm pracy i regulacji dotyczących zarobków

Zawody medyczne Poprawmy prawo
Lista zmian, jakich oczekują pracownicy niemedyczni placówek ochrony zdrowia jest bardzo długa. Brakuje przede wszystkim norm pracy i jasnych wytycznych dotyczących wynagrodzenia. Parlamentarny Zespół ds. Personelu Niemedycznego Ochrony Zdrowia sytuację tej grupy zawodowej określił jako bardzo złą i zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem, jakie planuje podjąć działania, aby to zmienić.

Są standardy akredytacyjne dla przychodni, wskaźników na razie brak

Opieka zdrowotna
Resort zdrowia opublikował szczegółowe standardy akredytacyjne dla podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). To realizacja upoważnienia zawartego w ustawie o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. Nadal nie opublikowano jeszcze odrębnych rozporządzeń dotyczących wskaźników mierzenia jakości w jednostkach POZ oraz Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS). Na razie pierwszy przyjęty dokument w tym zakresie dotyczy tylko szpitali.

Więcej pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej skorzysta z kompleksowej opieki

Pacjent
Ministerstwo Zdrowia planuje wydłużyć o rok pilotażowy program opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej. Zwiększy się także liczba ośrodków realizujących program. W rezultacie ma z niego skorzystać więcej pacjentów, co ma się przełożyć na zmniejszenie amputacji wysokich w wyniku powikłań zespołu stopy cukrzycowej. Polska wciąż plasuje się w niechlubnej czołówce w tym obszarze na tle innych krajów europejskich.

SN: Izba Aptekarska obwinia spółkę o patologię i narusza jej dobre imię

Prawo cywilne Zawody medyczne RODO Ochrona konkurencji
Naruszenie dóbr osobistych nie wymaga imiennego, bezpośredniego wskazania go w wypowiedzi. Wystarczające jest powołanie jakichkolwiek danych, które pozwalają na zidentyfikowanie tego podmiotu i powiązanie treści analizowanej wypowiedzi z jego działalnością. A także, by wypowiedź ta mogła wpływać na odbiór określonego podmiotu w społeczeństwie – orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok, w którym pozwano Naczelną Izbę Aptekarską.

MEN ujednolici pensum nauczycieli kształcenia zawodowego

Zarządzanie oświatą
Pensum nauczycieli kształcenia zawodowego wyniesie 18 godzin w tygodniu niezależnie od rodzaju prowadzonych zajęć. Resort edukacji zgodził się na zmiany w tym zakresie, wypracowawszy porozumienie podczas obrad zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Wcześniej MEN nie widziało potrzeby zmian w tej materii.

Uczniowie ze szkół artystycznych będą mieli więcej czasu na przygotowanie do matury

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Uczniowie szkół artystycznych nie dysponują takimi samymi prawami obywatelskimi, co uczniowie przystępujący do egzaminu maturalnego, uczęszczający do szkół nieartystycznych - zwraca uwagę resort kultury. Stąd pomysł zmian w organizacji roku szkolnego, by mieli więcej czasu na przygotowanie do egzaminów.

MEN poszedł na ugodę w sprawie treści w podręcznikach do HIT

Zarządzanie oświatą
Resort edukacji zawarł ugodę w sprawie pozwu dotyczącego podręcznika do historii i teraźniejszości. Chodziło o treści godzące w dzieci urodzone z in vitro. - Minister edukacji i państwo Mieszczankowscy, których zdaniem treści zawarte w podręczniku do HiT autorstwa Wojciecha Roszkowskiego naruszały cześć i godność osób urodzonych dzięki metodzie in vitro, postanowili zakończyć spór sądowy, podpisując ugodę - poinformowało MEN.

Nowy wzór sprawozdania o średnich wynagrodzeniach nauczycieli

Zarządzanie oświatą
Resort edukacji udostępnił nowy wzór sprawozdania. Stanowi on załącznik do rozporządzenia ministra edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli, które wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 r. Nauczyciele mają zarabiać o ok. 5 proc. więcej niż w zeszłym roku.

Wynagrodzenia nauczycieli w 2023 r. wyższe o 7,8 proc.

Kadry w oświacie
Ustawa budżetowa na 2023 r. przewiduje podwyżkę kwoty bazowej, na podstawie której wyliczane są ich średnie pensje do 3 981,55 zł (wzrost o 443,75 zł). Same wynagrodzenia zasadnicze pedagogów wzrosną o ok. 7,8 proc., podobnie, jak pensje innych pracowników sfery budżetowej.

Nie tylko Erasmus - ustawa w sprawie programu wymiany akademickiej opublikowana

Szkolnictwo wyższe
Opublikowano ustawę o porozumieniu w sprawie Środkowoeuropejskiego Programu Wymiany Uniwersyteckiej CEEPUS IV. To program alternatywny dla Erasmusa, a Polska jest jednym z jego największych beneficjentów. Ustawa stwarza odpowiednie ramy prawne nie tylko rozwoju dotychczasowej regionalnej współpracy w ramach programu, ale także daje nowe możliwości dla krajów regionu w zakresie wymiany akademickiej.

RPO: Uczelnie nieprawidłowo pobierają opłaty od doktorantów

Uczelnie w sposób dowolny ustalają opłaty za czynności w przewodach doktorskich i postępowaniach w sprawie nadania stopnia doktora - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu skierowanym do ministra nauki. W części uczelni i jednostek naukowych obciąża się nimi tych, którzy przeszli cykl kształcenia na studiach doktoranckich, a obrony rozpraw finalizują, nie mając już statusu uczestnika tych studiów.

Od skreślenia z listy studentów można się odwoływać

Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Z przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wynika zamknięty katalog przypadków, które mogą wiązać się z wydaniem przez organy uczelni decyzji o skreśleniu studenta z listy studentów. O ile w niektórych sytuacjach decyzja wydawana jest obowiązkowo, o tyle w innych przypadkach zależy od uznania organu.

Przyjęto strategię Sieci Badawczej Łukasiewicz

Szkolnictwo wyższe
Rada Centrum Łukasiewicz na posiedzeniu 23 grudnia 2024 r. podjęła uchwałę o zatwierdzeniu 4-letniej i 10-letniej Strategii Sieci Badawczej Łukasiewicz. W ponad pięcioletniej historii działalności Sieci Badawczej Łukasiewicz jest to pierwszy zatwierdzony dokument strategiczny określający misję i wizję oraz cele i kierunki strategiczne rozwoju Sieci.

Resort nauki: Ujawnienie danych sygnalisty było zasadne

Szkolnictwo wyższe
Były minister nauki Dariusz Wieczorek ujawnił tożsamość związkowczyni, która zgłosiła resortowi nieprawidłowości na Uniwersytecie Szczecińskim. Stało się to przyczynkiem do jego dymisji, wcześniej jednak wyjaśnia swoje działania w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich. Podkreśla, że działał zgodnie z przepisami.

Sąd nie wie, czy zdjęcie kobiety było pornograficzne

Prawo karne
Mężczyzna przesłał dziecku zdjęcie nagiej kobiety i za to został skazany na rok pozbawienia wolności. Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej orzekł, że oceny wymaga stwierdzenie, czy zdjęcie to ma charakter pornograficzny. Zatem proces karny należy zacząć od początku. A Sąd Najwyższy uznał, że to błąd. Dlatego, że powinnością sądu odwoławczego jest samodzielna ocena dowodów.

Zakaz posiadania zwierząt bez możliwości skutecznej egzekucji

Prawo karne
Jeszcze przez długie lata sądowy zakaz posiadania zwierząt pozostanie martwy - uważają prawnicy. Dwa projekty nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, które znajdują się w Sejmie, nie rozwiążą problemu. Nie wskazują bowiem, kto ma kontrolować wykonanie zakazu i gdzie maltretowany pies czy kot ma trafić. Natomiast rewolucyjne zmiany przepisów mogą wprowadzić chaos i są mało realne.

Narciarz, który spowoduje wypadek ze swojej winy, odpowiada za szkodę

Domowe finanse Ubezpieczenia
Narciarz odpowiada na zasadzie winy za wypadki na stoku. Im mniej typowy wyjazd na narty, tym bardziej uważnie warto przyjrzeć się ubezpieczeniu, zarówno pod względem sumy ubezpieczenia, jak i zakresu ochrony oraz wyłączeń odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Inna polisa potrzebna jest na wyjazd do Szczyrku, a inna na freeride w Dolimitach.

Za odpalanie fajerwerków można dostać mandat

Prawo karne
Fajerwerki mają w założeniu uatrakcyjnić świętowanie Sylwestra i nadejście Nowego Roku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ich stosowanie uregulowane jest szczegółowo w przepisach prawa. Za ich złamanie grożą surowe konsekwencje - łącznie z karą pozbawienia wolności. Odpalając produkty pirotechniczne, trzeba mieć na uwadze dobro sąsiedzkie i zwierzęta - zarówno domowe, jak i te żyjące na wolności.

Las musi pozostać lasem, wieś - wsią

Środowisko
Wieś nie jest miastem, pole uprawne nie jest parkiem z alejkami i pachnącymi kwiatkami, a w lesie nie trzeba montować oświetlenia ani układać chodników. Argumenty mieszczuchów, którym przeszkadzają wiejskie odgłosy i zapachy, są absurdalne. Proponowałbym zatem, by zamiast przerabiać lasy na miasta, po prostu zostać w tych ostatnich. Obowiązek dbania o zachowanie kultury leśnej powinien wrócić do aktów notarialnych.